دیسنا - وب سایت خبری و آموزشی شرکتها و محصولات آنتی ویروسچندی پیش روزنامه دنیای اقتصاد گزارشی درباره آنتی ویروسهای رایگان با عنوان " یک نفس راحت " منتشر کرده است .

متاسفانه این گزارش به مانند بسیاری از اخبار و گزارشات منتشر شده توسط این روزنامه حاوی مطالب اشتباه و نادرست است .

1- در بخشی از این گزارش گفته شده :
 
" در بسیاری از مواقع کاربران علاقه‌ای به استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس ندارند چرا که بخش بزرگی از قدرت پردازشی و سرعت سیستم خود را به خاطر این محافظان امنیتی از دست می‌دهند. از سوی دیگر برای دریافت این آنتی‌ویروس‌ها باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کنند که گاهی پرداخت هزینه بالا برای خرید لایسنس اصلی یک آنتی ویروس ضمانتی برای در امان بودن آنها از ویروس‌ها، انوع تروجان و... نیست. "

بر عکس ادعای روزنامه دنیای اقتصاد استفاده از ضد ویروس الزامی است و موضوعی دل بخواهی نیست .

از طرفی بیشتر کاربران خود به لزوم استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس آگاهی دارند .


امروز حتی کودکان خردسال و نوجوانان هم میدانند که باید بر روی سیستمهای کامپیوتر ، موبایل و تبلتهایشان اول از همه یک ضد ویروس نصب کنند و استفاده از بخشی از منابع سیستم توسط نرم افزار آنتی ویروس امری طبیعی و غیر قابل اجتناب است .


درباره هزینه خرید نسخه های اصلی و اورجینال آنتی ویروسها نیز باید گفت برخلاف ادعاهای روزنامه دنیای اقتصاد هزینه لایسنسهای اصلی و معتبر آنتی ویروسها در برابر وظایفی که انجام میدهند و امکاناتی که در اختیار کاربر میگذارند و با توجه به خساراتی که در صورت عدم استفاده از آنتی ویروسها به کاربر وارد می شود بسیار بسیار اندک است .

سوم اینکه در صورت خرید لایسنس آنتی ویروسهای اصلی و معتبر و البته انتخاب درست آنتی ویروس ، امنیت کاربران به بهترین شکل تامین می شود .

جای تعجب است که چگونه نویسنده گزارش روزنامه دنیای اقتصاد به این نتیجه رسیده که  قیمت آنتی ویروسها زیاد است  و بیشتر کاربران تمایلی به استفاده از آنتی ویروس ندارند ؟!

درباره عدم تضمین هم به عقیده ما نویسنده محترم این مقاله یا ضد ویروس اصلی و معتبر استفاده نکرده و یا اینکه در صورت خرید آنتی ویروس از آنتی ویروس های فاقد کیفیت مناسب استفاده نموده است .

2- در بخش دیگری از گزارش روزنامه دنیای اقتصاد ادعا شده :  

" این روزها تعداد زیادی آنتی‌ویروس رایگان وجود دارد که برخی قادر هستند امنیت سیستم شما را در سطح بسیار بالایی تامین کنند.  "

همه کاربران هم عادی و هم متخصصین خبره امنیتی میدانند ضد ویروسهای رایگان بیشتر با اهداف تبلیغاتی توسط برخی شرکتها ارائه شده اند و قادر نیستند به خوبی از کاربران و سیستمها حفاظت کنند .

از طرفی ضد ویروسهای رایگان یا توسط شرکتهایی ارائه شده اند که سابقه چندانی در بازار آنتی ویروس ندارند .

از طرفی نسخه های رایگان آنتی ویروسها بسیاری از ویژگی های امنیتی را ندارند و قادر به حفاظت مناسب از کاربران نیستند .

مشخص نیست نویسنده این گزارش چگونه به این نتیجه رسیده آنتی ویروسهای رایگان قادر به تامین امنیت کاربران آنهم در سطح بالایی هستند ؟؟؟

3- معرفی ضد ویروسهایی که در ایران قابل استفاده نیستند .

نویسنده گزارش " یک نفص راحت " روزنامه دنیای اقتصاد در حالی از ضد ویروسهای آوست Avast و ای وی جی AVG نام برده که این 2 ضد ویروس در ایران قابل استفاده نیستند .

آنتی ویروسهای این شرکت در ایران قابلیت رجیستر و مهمتر از آن قابلیت بروزرسانی و  آپدیت ندارند و طبیعتآ قادر به حفاظت از کاربران نیستند .

سابقه روزنامه دنیای اقتصاد در انتشار اخبار و گزارشات آنتی ویروسی :

سوالی که باید پرسید این است : دلیل یا دلایل ارائه اطلاعات نادرست در این گزارش چه چیزی است ؟ و هدف نویسنده این گزارش چه بوده است ؟

به عقیده ما نویسنده گزارش " یک نفس راحت " روزنامه دنیای اقتصاد به دنبال خفه کردن نفس کاربران بوده و نه اینکه کاربران با استفاده از محصولات معتبر و با کیفیت آنتی ویروس از دست ویروسها و تهدیدات سایبری نفس راحتی بکشند .

متاسفانه این اولین بار نیست که روزنامه دنیای اقتصاد با انتشار اخبار و گزارشات نادرست و اشتباه یا زمینه آلودگی سیستمهای کاربران به ویروسها و تهدیدات سایبری را فراهم میکند و یا کاربران را به خرید و استفاده از محصولات آنتی ویروس فاقد کیفیت لازم هدایت میکند .

اخبار مرتبط :


دیسنا : پایگاه اطلاع رسانی امنیت اطلاعات ایران